Saunarium

Sauna sucha GAWRA opalana drewnem


W Gorącym Potoku powstała pierwsza taka sauna w Polsce. Oferujemy naszym Gościom przeżycie niesamowitych wrażeń i błogiego relaksu wraz z ceremoniami saunowania. Poprzez seanse saunowe, wprowadzamy, na Podhalu, nową jakość w fizjologiczne efekty zabiegów saunowych. 

Podczas rytuałów saunowych, saunamistrz polewa kamienie wodą zmieszaną z różnymi ekstraktami zapachowymi. Przez wymachy ręcznika lub wachlarza, rozprowadza się ciepło i wilgoć w całej saunie multimedialnej. Jest to forma odnowy biologicznej, która przez bodźce cieplne oddziałujące na ciało, wpływa na odprężenie fizyczne oraz dzięki estetyce, kompozycjom zapachowym, odprężającej muzyce i prezentacji multimedialnej powoduje relaks psychiczny. Korzystanie z sauny multimedialnej połączone z seansem aromatycznym podnosi wydolność oraz odporność organizmu. 

Dzięki saunowaniu ciało potrafi być lepiej zregenerowane i przygotowane do dalszego wysiłku fizycznego. Charakter całej ceremonii nadają olejki i zapachy czy też multimedia, ale także atmosfera tworzona przez ludzi.

Pamiętajmy, aby przestrzegać oraz edukować na temat zasad poprawnego saunowania innych użytkowników.

Harmonogram seansów saunowych poniedziałek - czwartek:
18:00 seans klasyczny 
19:00 seans ziołowy
20:00 seans pobudzającyHarmonogram seansów saunowych w każdy piątek, sobotę oraz niedzielę:

17:00 seans balansujący DOOKOŁA ŚWIATA
18:00 seans ziołowy SŁOWIAŃSKIE OCZYSZCZENIE
19:00 seans filmowy GORĄCA STOPKLATKA
20:00 seans niespodzianka KAPRYS SAUNAMISTRZA
21:00 seans zmysłowy SENSUALNE WYCISZENIE

Sauna sucha

Przemęczenie, codzienne nerwy, zanieczyszczenie powietrza, wody i żywności ? wszystko to nie pozostaje bez wpływu na zdrowie człowieka. Wizyta w saunie suchej pozwoli wyeliminować skutki przemęczenia, pomoże usunąć toksyny z organizmu, poprawi krążenie i zapewni relaksację. ?Sauna jest miejscem, które dzielimy z innymi osobami przebywającymi w tym samym dniu na tym samym obiekcie, dlatego należy przestrzegać nie tylko zasad higieny, lecz także dobrego wychowania. Kultura saunowania to bowiem cały szereg rytuałów.

Sauna parowa

Systematyczne korzystanie z zabiegów w saunie parowej wpływa bardzo korzystnie na procesy adaptacyjne, wówczas reakcje organizmu na działanie wysokiej temperatury są słabsze i poprawia się tolerancja na zabieg. Kąpiel w łaźni działa orzeźwiająco i ma korzystny wpływ na cały organizm. Kłęby pary penetrują skórę dokładnie ją oczyszczają, nawilżają i regenerują. Skóra staje się gładka i jędrna. Wysoka wilgotność powietrza i umiarkowana temperatura obniża napięcie mięśni i odpręża umysł. Gorąca para szczególnie dobrze łagodzi dolegliwości reumatyczne i związane z chorobami dróg oddechowych.

Zasady poprawnego saunowania

Poprawne saunowanie polega na przestrzeganiu kilku zasad, o których należy pamiętać podczas wybierania się na sauny. Stosując się do nich, pobyt w saunie będzie przyjemniejszy oraz zdrowszy.

1. Obowiązkowo przed skorzystaniem z kąpieli w saunie, należy zapoznać się z przeciwwskazaniami zdrowotnymi. Do najważniejszych zaliczamy:
 • uszkodzenia w obrębie serca i naczyń;
 • choroba wieńcowa;
 • zaburzenia wynikające z krzepnięcia krwi;
 • ostre choroby infekcyjne i zakaźne;
 • nadczynność tarczycy;
 • nieustabilizowana cukrzyca;
 • choroby nowotworowe do 5 lat od wyleczenia;
 • choroby układu nerwowego, np. padaczka.
2. Podczas wejścia do sauny/łaźni, dobrze przywitać się z osobami siedzącymi w saunie/łaźni.
3. Przed kąpielą w saunie należy wcześniej rozebrać się do naga oraz dokładnie umyć całe  ciało używając mydła oraz wytrzeć do sucha.
4. Przed wejściem do pomieszczenia sauny/ łaźni parowej należy zdjąć klapki i pozostawić je na zewnątrz.
5. Podczas korzystania z sauny suchej, powinno się owinąć w ręcznik/ pareo bądź usiąść na ręczniku/pareo. Następnie należy:
 • dobrać ławkę do swoich możliwości, najlepiej zaczynając od najniższego poziomu, a kończąc na najwyższym;
 • odwinąć się z ręcznika/pareo tak aby jak największa powierzchnia ciała była wystawiona na działanie temperatury i wilgoci;
 • usiąść wygodnie na ręczniku/pareo, pamiętając żeby żadna część ciała nie dotykała bezpośrednio drewna;
 • kontrolować czas, aby nie przebywać w saunie dłużej niż 15 minut.
6. Natomiast podczas korzystania z łaźni parowej powinniśmy:
 • zaraz po wejściu spłukać siedzisko i miejsce pod nogi wodą z dostępnego w łaźni węża;
 • usiąść lub położyć się całkiem nago na kafelkach siedziska;
 • tuż przed wyjściem spłukać siedzisko i miejsce pod nogi wodą z dostępnego w łaźni węża.
7. Po wyjściu z pomieszczenia sauny/ łaźni nalezy pamietać o:
 • spłukaniu potu z ciała pod ciepłą wodą;
 • schłodzeniu ciała biorąc zimny prysznic, pamiętając o tym, że schładzanie rozpoczynamy od części ciała, najbardziej oddalonych od serca, dopiero na końcu zalecane jest schładzanie karku i głowy;
 • odpoczynku minimum tyle czasu ile przebywało się w saunie, najlepiej w pozycji leżącej;
 • uzupełnieniu płynów.
8. Czas jednorazowego pobytu w saunie/łaźni powinniśmy dostosować do swoich możliwości. Pamiętając, iż nie powinien on przekraczać 15 min.
9. Po wyjściu z sauny należy dokładnie spłukać całe ciało pod ciepłą wodą. Następnie należy się schłodzić biorąc zimny prysznic lub skorzystać z basenu schładzającego. Pamiętając, że schładzanie ciała zaczynamy od stóp.
10. Po schłodzeniu ciała powinniśmy odpocząć co najmniej tyle samo czasu ile przebywaliśmy w saunie. Podczas odpoczynku należy uzupełnić płyny.
11. Opisany powyżej cykl saunowania, czyli nagrzewanie ciała, schładzanie oraz odpoczynek najlepiej wykonać 3 razy w odpowiednich odstępach czasowych, po odpoczynku.
12. Przed opuszczeniem saunarium należy dokładnie umyć całe ciało.

Nie bójmy się przypominać o powyższych zasadach innym saunowiczom, jeśli widzimy, że się do nich nie stosują. Dzięki temu świadomość zasad poprawnego saunowania wzrośnie.Tężnia solna

W ramach odpoczynku pomiędzy seansami saunowymi proponujemy Państwu tężnię solną znajdującą się w strefie Wellness&SPA. Tężnia solna wyposażona jest w pompę rozprowadzającą solankę po specjalnie rozmieszczonych wiciach. Rozlokowana w ten sposób solanka wytwarza w powietrzu aerozol, dzięki któremu powietrze zostaje nasycone jodem oraz bromem, a także szeregiem dobroczynnych dla organizmu makroelementów i mikroelementów, takich jak magnez, sód oraz żelazo. Jod i brom znane są ze swych właściwości leczniczych, dzięki czemu znajdują zastosowanie w leczeniu górnych dróg oddechowych, zapalenia zatok, rozedmy płuc, nadciśnienia tętniczego, nerwic, alergii, jak również w stanie ogólnego wyczerpania organizmu.
Camp Gorący Potok
kup bilet
Oferty specjalne